Въпреки по-високите цените на зелето спрямо миналата година, има интерес от клиентите. Това казаха търговци на пазара в Търговище. В сезона на туршиите цената на зеленчука от сорт "Кьосе", който е най-търсен, е 1,80 лв. за килограм.
Акция по залесяване на изгорялата площ на Бармук баир предстои в Сливен на 23 ноември, съобщиха от общинския пресцентър. Предвидено е на опожареното място да бъдат засадени две хиляди фиданки от дървесния вид "Цер".
Щетите бяха нанесени от пожари на 15 август и 8 септември. Инициативата за засаждането е на кмета Стефан Радев, който проведе разговори с ръководството на “Югоизточно държавно предприятие” - Сливен. След уточняване на подробностите, от двете институции призоваха гражданите да се включат в съвместната инициатива на Община Сливен и “Югоизточното държавно предприятие” в град Сливен. Те ще очакват всеки, който има желание, да се включи в 9:30 часа на 23 ноември, като дойде на сборния пункт - параклиса “Свети Георги”.
Горски служители от “Държавно горско стопанство - Сливен” ще бъдат на място, за да съдействат на гра
Предстои налагане на санкции на строителя, изпълняващ проекта за нов паркинг в Троян, каза инж. Николай Райковски, заместник-кмет на община Троян.
Обектът се изпълнява от фирма „Парсек груп“ ЕООД, а пусковият срок е бил преди около година, уточни заместник-кметът. По договор общината има право да наложи 30% санкция при положение, че изпълнението закъснее с повече от месец.
В рамките на проекта следва да бъдат изградени общо 46 паркоместа до ул. „Еделвайс“ в града (зад т.нар. АИР), разположение на две нива – на едното 32, на другото 14 места, припомня . Идеята е не само да се осигури възможност за обособяване на нова паркинг зона, но да се облекчи трафика в една от натоварените градски локации, посочват от администрацията.
Райковски изрази надежда, че след като вече е положен първият пласт асфалт в основен обем, не остава много
Акция по благоустрояване на манастирския комплекс „Св. Йоан Предтеча“ обяви на интернет страницата си и на профилите си в социалните мрежи Туристически информационен център – Кърджали. Акцията е насрочена за 16 ноември (събота) от 10:00 часа. Идеята е да се помогне на хората, които се грижат за добрия вид на манастирския комплекс, посочиха организаторите. „Нека заедно създадем по-уютна и приветлива атмосфера за този свят и красив комплекс", призоваха те.
свещеникът при манастирски комплекс „Св. Йоан Предтеча“ свещеноиконом Николай Величков каза, че е приел радушно идеята доброволци да съучастват в грижите за манастирския комплекс. „Повече от десетилетие служители и миряни се събират в съботни ден, за да извършват текущи дейности по неговата поддръжка, защото грижите около такъв обект са много“, каза свещеникът, като до
Унищожена е граната, открита вчера в района на православен храм „Свети Георги“, град Петрич. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната.
Силно корозирала ръчна отбранителна граната, тип „Одринка“, е унищожена днес от специализиран екип от Трети механизиран батальон-Благоевград, от състава на 3-то бригадно командване на Сухопътните войски. Граната е била транспортирана от военнослужещите при спазване на всички мерки за безопасност. Ръководител на екипа е лейтенант Тодор Белчев.
Военнослужещите са действали по искане на главния секретар на МВР и заповед на командира на Сухопътните войски.
Вчера от министерството информираха, че е бил обезвреден невзривен боеприпас, открит в землището на село Стан, област Шумен.
Жена на 52 години от Казанлък е задържана за притежание на предмети с белези на културно-исторически ценности, съобщиха от Министерството на вътрешните работи.
След специализирана полицейска операция за задържането, в хода на последвалите процесуално-следствени действия, предприети от служители на Главна дирекция "Национална полиция" и Районно управление - Казанлък, у нея са намерени и иззети 49 предмета с белези на културно-исторически ценности – 45 монети предимно от античната епоха и четири украшения - обеца и предмети с форма на цвете, на грозд с листа и на ромб с разноцветни камъчета. Назначена е експертиза за оценка на стойността им.
По случая е образувано досъдебно производство. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура - Стара Загора.
Припомняме, че в края на август т.г. мъж на 31 г. беше задържан, след като в дома му в П
Според клиентите и продавачите от началото на седмицата цената му се е повишила с около 0,30 лв. Причината е, че кьосето вече е на привършване. Тази година продукцията е по-малко, заради сушата. От друга страна, валежите от последните дни не дават възможност на производителите да влязат в градините, за да берат. Вероятно цената ще се вдигне още, защото дъждовете повреждат реколтата – зелките се напукват още на нивата, добавиха производители.
Наблюденията на търговците са, че въпреки цената, който е решил да слага зеле на туршия, винаги си взема. Купувачите разпознават българското от вносното зеле основно по броя на жилките, които излизат от кочана – при българското те са пет или шест.
Иначе на пазара могат да се намерят други сортове зеле на цена от 1,50 лв. Клиентите обаче избягват да купуват от него за зимата, защото по думите им по-бавно втасвало и нямало същия вкус.
За решилите да си направят домашна туршия от кисело зеле, търговците предлагат кочани царевица, които се поставят в бидона, заедно със зелето, на цена от един лев за брой. Има и хрян, червен лук и червено цвекло, които се добавят за крехкост и оцветяване на зелевата вода.
Търговец коментира, че е имал случаи, когато клиенти са купували зеле за туршия и през месеците до април и казват, че тя – традиционна за българина, пак се получава.
Актуалното състояние на правата на българската общност в Република Северна Македония обсъдиха служебният министър на външните работи Иван Кондов и председателят на закрития от властите в Република Северна Македония български културен център „Иван Михайлов“ в град Битоля Люпчо Георгиевски. Това съобщиха от Министерството на външните работи на сайта си. Министър Кондов е приел днес Люпчо Георгиевски в МВнР.
В информацията се посочва, че външният министър е потвърдил от името на МВнР и от свое лично име ангажимента към българите в съседната ни държава. Подчертано бе, че властите в Скопие следва да изпълнят европейските договорености за вписване на българите в конституцията на РСМ, което ще отвори пътя към ЕС на държавата. От своя страна Любчо Георгиевски благодари за трайния ангажимент на МВнР към проблемите на българите в РСМ. Беше договорено диалогът
Човешки тъкани и кръв се намират в отпадъците, които постъпват в Завода за преработка на отпадъци в София в много на брой чували, съобщи кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община миналата седмица. Нееднократно сме известявали Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Рeгионалната здравна инспекция (РЗИ) за нещата, които виждамe, каза той. Практиката обаче продължава и вчера от Завода за отпадъци отново съобщиха за открити чували с опасни отпадъци. Изхвърлянето им е нарушение на Закона за управление на отпадъците и Наредба №1 от 2015 г. за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните здравни заведения, посочиха от завода.
Затова Столичната община ще сезира Държавната агенция "Национална сигурност" и Столичната дирекция на вътрешните работи за продължаващото изхвърляне на опасни медицински отпад
Кюстендилският зелник е номинацията на област Кюстендил за "Живи човешки съкровища – България" за 2024 г. Конкурсът цели опазване на нематериалното културно наследство, съхраняване на знанията и уменията за културно изразяване и предаването им на следващите поколения.
Предложението на Кюстендилска област ще бъде представено от Народното читалище "Съгласие 2007"- село Жабокрът, община Кюстендил.
На времето зелникът е бил традиционната храна на нивите, разказа през Татяна Григорова от Жабокрът.
"Хората са имали ратаи, които са работели на полето, а стопанката ги е хранила със зелник. Той има и тесто, и плънка, което ги е засищало. Заедно с него са пиели и жетварска чорба - с чесън, краставички, оцет и вода, което е било профилактично и за самите жеги", разказва още една от майсторките на традиционния за селото зелник.
Зелникът се прави по различе
Между 400 хиляди и 500 хиляди гласа е купеният вот по наши изчисления, заяви Деян Николов, председател на "Възраждане" - София на пресконференция в парламента.
Всички освен „Възраждане“ купуват гласове, някои в огромни размери, някои в много малки размери, коментира той.
От „Възраждане“ са направили статистически анализ на отклоненията във вота за всички партии в Народното събрание и за останалата извън парламента "Величие". На пресконференцията от "Възраждане" дадоха примери със секции, в които има рязък спад или скок на гласовете за някоя политическа сила на последните избори на 27 октомври в сравнение с предишните.
В 90% от случаите, в които има странни аномалии при изборните резултати, говорим за села, посочи Деян Николов.
Той коментира, че тези данни не могат да докажат в съда, че някой е купувал вот или че този вот е бил
Пловдивският окръжен съд осъди мъж на 10 години лишаване от свобода за умишлено убийство, съобщиха от пресцентъра на Съдебната палата.
Пловдивският окръжен съд призна подсъдимия Кольо Колев за виновен в това, че на 08.07. 2023 г. в Пловдив, умишлено е умъртвил Тони Тоневски, като смъртта е настъпила на 14. 07. 2023 г., поради което го осъди на десет години лишаване от свобода, които да изтърпи при първоначален строг режим. Съдът потвърди мярката за неотклонение "задържане под стража" спрямо подсъдимия.
Присъдата подлежи на протест и обжалване в 15-дневен срок пред Апелативен съд – Пловдив.
от Съдебната палата уточниха, че жертвата и подсъдимият се познавали и често посещавали едно заведение в пловдивския район "Южен". На 8 юни преди обяд двамата се засекли във въпросното заведение, тогава Тони Тоневски, който бил пиян поискал цигара от Кол
По данни на Областната дирекция „Земеделие“ в Търговище през тази година площите със зеле в землищата на област Търговище са около 180 дка. Сравнителна справка показва, че през миналата те са били 175 дка. „Площите са запасени, въпреки очакванията ни да намалеят заради сушата и липсата на възможност за напояване“, коментира Цветелин Цанков, главен директор в дирекция „Аграрно развитие“.